nedeľa 30. augusta 2015

Hovoriaci lev, Narnia a iné svety | Kroniky Narnie (recenzia)

Kroniky Narnie, napísané C.S. Lewisom, sa už v 50. rokoch stali hitom medzi anglickými deťmi. Samozrejme, neskončilo to iba pri mladšej generácii , ale čoskoro si Kroniky našli aj starších fanúšikov, a to nielen v Anglicku, ale takmer všetkých krajinách na svete. Týchto sedem kníh bolo a je prirovnávaných k najklasickejším dielam literatúry ako sú napríklad Hobbit, Čierny krásavec či Malý princ. Ja osobne som sa k týmto knihám ešte nedostala (resp. nedočítala, skončila som na druhej knihe), tak som sa rozhodla zistiť, za čo Kroniky Narnie získali toľkú slávu a obdiv. Ako to dopadlo? Nuž, dočítate sa v nasledujúcich krátkych recenziách na každú zo siedmych kníh. Jediné, čo je trochu mätúce je poradie kníh: na Slovensku vyšli v dejovom časovom poradí, ale C.S. Lewis ich napísal v úplne inom poradí - ja som sa riadila tým pôvodným, takže tak napíšem aj recenziu.

Lev, šatník a čarodejnica 

Pôvodný názov: The Lion, the Witch and the Wardrobe
Počet strán: 184
Rok vydania: 1950 (UK), 2005 (SR)
,,Samozrejme, dvere úplne nezavrela, pretože vedela, že zatvárať sa v skrini (dokonca i v tej magickej) je kolosiálna hlúposť."
Mám slabosť na začiatočné knihy sérii alebo pilotné diely seriálov, ako som zistila. Táto je úplným úvodom, prvým stretnutím s Narniou. Štyria súrodenci, Peter, Susan, Edmund a Lucy idú k strýkovi na prázdniny do jeho tajomného domu - dokonca ani ich strýko nevie koľko je tam izieb a aké skrývajú tajomstvá. V jeden daždivý deň deti nemajú čo robiť a preto ich napadne niečo, čo im zmení život: čo keby sa zahrali na schovávačku? Práve vtedy Lucy z čistého zúfalstva vlezie to obrovskej skrine na kabáty a ako už všetci vieme, nie je to iba obyčajná skriňa na kabáty. A tak sa začína ich veľké dobrodružstvo. V Narnii totiž vládne zlá Čarodejnica a tá na krajinu uvrhla večnú zimu. Aslan, veľký hovoriaci lev a svoriteľ Narnie sa tam už neukázal niekoľko desiatok rokov a všetci jej obyvatelia sú zúfalí. Podarí sa štyrom Pevensieovcom zachrániť Narniu, poraziť zlú čarodejnicu a odvrátiť zimu? 
Miestami to bolo napínavé, miestami som mala dokonca pocit, že čítam rozprávku. A tá kombinácia bola pri tejto knihe skvelá, pretože som si ju nesmierne užila a vďaka nej pochopila niekoľko vecí. 1) Odvahu objavíš v tej najneočakávanejšej chvíli; 2) Nie je dôležité, či urobíš chybu, ale či ju napravíš (Však, Edmund); 3) Raz kráľom Narnie, navždy kráľom Narnie. Pozitívami tejto knihy boli ilustrácie, ktoré skvelo dopĺňali príbeh, striedanie pohľadov a ľahký štýl. Navyše sa veľmi rýchlo čítala. K negatívam môžem pripísať jedine obálku a miestami preafektované prejavy (,,Ach, môj najdrahší, drahý Aslan!"). V konečnom výsledku má však Lev, šatník a čarodejnica odo mňa 5/5*. 
★★

Princ Kaspián

Pôvodný názov: Prince Caspian
Počet strán: 200
Rok vydania: 1951 (UK), 2005 (SR)
,,Udalosti sa nikdy neopakujú dvakrát rovnako."
Štvorica detí zo „skrine na šaty“ sa opäť dostáva do Narnie – tentoraz celkom nečakane a proti svojej vôli – jednoducho ich akási mocná mágia stiahne z lavičky na železničnej stanici, kde čakali na vlak. Svoje bývalé kráľovstvo nachádzajú totálne zničené, hrad v troskách, všetko zarastené hustým lesom. Ocitli sa tam totiž o stovky, možno aj tisíce rokov neskôr. Stretnú sa s trpaslíkom, ktorý im vyrozpráva, čo sa deje a prečo tam sú.
Druhý diel série sa mi zdal slabší ako prvý. Začalo sa to úvodom do života Narnijskej siroty, princa Kaspiána, ktorý žil u svojho krutého strýka Miraza. Bolo to v dobách, kedy málokto veril v Aslana a trpaslíci, kentauri, hovoriace zvieratá a všetci pôvodní obyvatelia Narnie boli utláčaní. Princ Kaspián, neskôr kráľ Kaspián, však s pomocou Pevensieovcov (ktorí zistili, že sa do Narnie dá dostať aj inak ako cez skriňu) napravili. Ako? Dozviete sa v pokračovaní knihy Lev, šatník a čarodejnica!
Plusmi tejto knihy boli opäť ilustrácie, ideály, ukážky rôznych rozdielov medzi Narniou a obyčajným svetom a nakoniec aj iný pohľad na príbeh ako z pohľadu detí. Nepáčila sa mi však miestami zdĺhavosť, a občas to bolo nudné. V konečnom dôsledku som sa však rozhodla dať tejto knihe 4/5*. 
 ★★

Dobrodružstvá lode Ranný pútnik

Pôvodný názov: The Voyage of the Dawn Treader
Počet strán: 248
Rok vydania: 1951 (UK), 2006 (SR)
,,Zatváranie očí pred faktami je jedna z najzbabelejších vecí, čo ľudia robia."  
Peter a Susan sú už na návrat do Narnie pristarí, a tak sa cez magický obraz dostávajú iba Edmund a Lucy. Nechtiac so sebou priberú aj nepríjemného bratanca Eustacea, ktorý sa však pobytom v Narnii zmení na nepoznanie. Podobne ako predtým Edmundovi, aj jemu hrozí smrteľné nebezpečenstvo... Kráľ Kaspián spolu s myšiakom Ričipípom sa vydávajú na dobrodružnú výpravu. Jej cieľom je nájsť sedem šľachticov, ktorých strýko Miraz poslal na smrť v diaľavách.
Môžem spokojne vyhlásiť, že Ranný pútnik je najlepšia kniha série. Bola tam akurátna dávka opisov, dobrodružstva, akcie a rozhovorov. Postavy vyspeli na nepoznanie. Musím povedať, s touto knihou sa Lewis naozaj pohral a jeho fantázia sa zjavne rozbehla na plné obrátky. Loď Ranný pútnik pochodila veľa ostrovov: temný ostrov, kde ožívajú sny, ostrov, kde sú všetci neviditeľní, ostrov, kde je jazierko čo všetko, čo sa dotke jeho vody premení na číre zlato... Dokonca zavítali aj na Aslanovu zem. Táto kniha bola skvelá, mala všetko čo mala mať a všetko čo tej predchádzajúcej chýbalo a jediné, s čím nie som spokojná je opäť obálka. Prečo nemôžu urobiť nejaké nové, pekné, paperbackové vydanie? Čo sa hodnotenia týka, Ranný pútnik odo mňa má 5/5*.
★★


Strieborná stolička

Pôvodný názov: The Silver Chair
Počet strán: 240
Rok vydania: 1953 (UK), 2005 (SR)
,,Plač vie byť svojím spôsobom dobrý - kým trvá. Skôr či neskôr s ním však musíte prestať a rozhodnúť, čo bude ďalej."
V ďalšom príbehu, sa do Narnie dostáva teraz už polepšený Eustace s kamarátkou Jill Polovou, ktorá je v Narnii prvý raz a uniká do nej zo školy, v ktorej ju s tichým súhlasom učiteľského zboru šikanujú. Spoločne musia nájsť a zachrániť začarovaného Riliána, syna starého kráľa Kaspiána Desiateho, ktorý by mu rád pred smrťou odovzdal trón, no zlá mágia podsvetia mu v tom bráni.
Tento diel bol úplne prvý zo série, v ktorom sa neobjavili Pevensieovci. Avšak, už druhý krát do Narnie zavítal Eustace Scrubb a jeho kamarátka Jill Polová, ktorá mi zo začiatku liezla na nervy svojím prístupom. Ďalšia vec čo mi vadila bolo oslovovanie: strašne neznášam keď sa ľudia oslovujú priezviskami, a v Striebornej stoličke to bolo samé "Scrubb" a "Polová". Našťastie Rilián ani Kaspián priezvisko nemali. Vadil mi ešte príliš rýchly spád deja - čakala som, že vyslobodiť princa bude ťažšie a dostať sa z podzemia ešte viac. Ale prekvapilo to zvládli celkom rýchlo. A naposledy mi už tradične vadila obálka. Každá kniha má však aj svoje pozitíva a Strieborná stolička ich mala určite viac ako negatív. Objavili sa tam nové postavy a tvory - takzvaní čľachtavci, konkrétne Bahnomrač, ktorý Jill a Eustacea sprevádzal celú výpravu. Tí čľachtavci sú skvelé tvory, to vám poviem, v celej Narnii nenájdu páru! A veľmi sa mi páčilo, keď boli v podsvetí, malo to taký tajomný nádych vzrušenia. Táto kniha bola síce super, ale Rannému pútniku sa nevyrovnala. Preto som z plného počtu ubrala jednu hviezdičku.
★★

Kôň a jeho chlapec

Pôvodný názov: The Horse and his Boy
Počet strán: 235
Rok vydania: 1954 (UK), 2005 (SR)
,,Dieťa," povedal Aslan, ,,hovorím ti tvoj príbeh, nie jej. Každému poviem iba jeho vlastný príbeh."
V Kalormene, veľkej orientálnej ríši susediacej aj s Narniou, žije chlapec Šasta. Vychováva ho nevlastný otec, rybár Aršíš, a keď sa ho rozhodne predať za otroka jednému z vládnucej vrstvy tarkánov, Šasta sa rozhodne ujsť. Šťastnou náhodou má rovnaké úmysly aj tarkánov kôň s nevysloviteľným erdžaním namiesto mena, ktorého chlapec nazve Brejo. Spolu vyrazia na sever do Narnie a Arkierova. Cestou sa vďaka úteku pred skupinou rozzúrených levov stretnú s tarkánskou dievčinou Aravis, ktorá uteká do Narnie preto, lebo ju chce otec nasilu vydať za starého a mimoriadne nechutného vezíra. Oba kone, na ktorých sa deti vezú, sú hovoriace kone z Narnie, ktoré v mladosti uniesli Kalormenčania do otroctva. Ako celé putovanie skončí?
V táto kniha bola zaujímavá a iná tým, že sa väčšina deja neodohrávala v Narnii ale v blízkom Kalormene, čo je krajina púští a krutých ľudí s turbanmi a tmavou pokožkou. Čiže úplný opak Narnie. Taktiež tam nevystupovala žiadna z už známych postáv. Práve naopak, bol tam nemotorný, no šľachetný Šasta, namyslená a odvážna Aravis, hrdý hovoriaci kôň Brejo a milá kobyla Hwin. Navzájom sa sprevádzajú na nebezpečnej výprave, ktorá je úplným opakom nudných Greenových roadtripov. Táto kniha bola síce super jej dobrodružnosťou, originálnosťou a ľahkým, nenudným štýlom. Avšak niečo mi tam chýbalo. Nehovoriac o obálke, ktorá fakt nie je pekná. Na prvý pohľad sa všetky tie obálky zdajú v pohode. Ale keď sa pozriete bližšie... eh. 4/5*.

★★

Čarodejníkov synovec

Pôvodný názov: The Magician's Nephew
Počet strán: 208
Rok vydania: 1955 (UK), 2005 (SR)
,,Žiadna veľká múdrosť sa nezaobíde bez obete."
Čarodejníkov synovec je knihou, ktorá skutočne ukazuje históriu a vznik Narnie. Digory, synovec zlého čarodejníka Andrewa, s Polly sa rozhodnú preskúmať prepojené povaly radu domov - naďabia však na zakázanú miestnosť, ktorou je pracovňa strýka Andrewa. Práve tam sa nachádzajú tajomné prstene, ktorými ich strýko donúti preskúmať jeho experiment a pošle ich do iného sveta, o ktorom nikto nič nevie. Tu sa objaví aj zlá Čarodejnica, ktorá sa prvýkrát objavila v knihe Lev, šatník a čarodejnica. Digory a Polly sú neskôr svedkami vzniku krajiny menom Narnia a stretnú sa so samotným stvoriteľom Aslanom, pretože do krajiny, ktorá má sotva pár hodín, prividli zlo v podobe zlej Čarodejnice. A práve oni to musia napraviť...
Pozitívne na tejto knihe bolo, že sme sa dozvedeli o pôvode Narnie a dovysvetľovalo sa pár faktov. Spoznali sme nové postavy, nové svety, atď. Ako v každej knihe série, štýl písania bol veľmi pohodový a ľahko a rýchlo sa to čítalo. Strašne sa mi páčili ilustrácie, milujem knihy s obrázkami, špeciálne tie, kde sú tie ilustrácie pekne nakreslené. Všetky knihy Narnie som si požičala z knižnice a jedinú túto som mala v inom vydaní ako ostatné. Nepáčilo sa mi na tom, že tam bol strašný preklad, skomolené mená a časté chyby v texte. A, úprimne, ani obálka nestála za veľa. Ale vo výsledku Čarodejníkovho synovca hodnotím pozitívne a má 4/5*.

★★

Posledný boj

Pôvodný názov: The Last Battle
Počet strán: 235
Rok vydania: 1956 (UK), 2006 (SR)
,Neviete asi ani predstaviť, ako dobre znie starý vtip, keď ho zopakujete po 500-600 rokoch." 
V poslednom príbehu Kroník Narnie sa spolu s našimi hrdinami dostaneme do zázračného sveta v časoch, keď v Narnii panuje kráľ Tirián, prapredok Riliána a posledný z Kaspiánovho rodu. Jeho vlasť napadnú hordy Kalormenčanov z juhu, podporované nepriateľmi usídlenými priamo v Narnii. Schyľuje sa k poslednej bitke medzi dobrom a zlom, civilizáciou a barbarstvom...
Ťažko opísať, čo sa v tejto knihe dialo. Bolo tam toľko zvratov, prekvapení ktoré ani neboli vlastne prekvapeniami, toľko... Deja. Prečítala som to veľmi rýchlo, chcela som vedieť, ako sa to všetko skončí. Ohľadne postáv, objavili sa tam takmer úplne všetci čo doteraz - vrátane tých, čo mali byť už pred 500 rokmi narnijského času mŕtvi. Ale ten koniec... bol by to ten najväčší happy end všetkých čias, keby niet tých okolností. Nemôžem sem nič bližšie napísať, pretože by to bol ten najväčší spoiler, a to ja predsa nechcem. Takže iba toľko. Neviem ani čo sa mi (okrem obálky) nepáčilo asi nič. Naozaj, naozaj dúfam že spravia nejaké pekné nové vydania, ktoré by prilákali nových čitateľov!
★★


ZÁVER
Narnia ako séria sa mi veľmi páčila a všetkým, ktorí ju nečítali alebo prestali uprostred série ako ja, ju odporúčam dočítať, pretože to naozaj stojí za to. Pripomína to miestami rozprávku a niektorým to môže prísť detinské, ale čo je zlé na rozprávkach? 
Vypočítala som priemer hodnotení a vyšlo mi číslo 4,4*. Je to celkom dosť, nie? Ale stále sa to zaokrúhľuje na tie 4*.

★★



Čítali ste Kroniky Narnie? Máte túto sériu radi? Ako sa vám páčili filmové spracovania?
Continue Reading...

streda 26. augusta 2015

Hudba, ktorú si púšťam stále dokola...

Tento príspevok by som chcela venovať svojej obľúbenej hudbe - rozhodla som sa, že to urobím pomocou otázok, niečo ako TAG. Viacero ľudí sa ma pýtalo čo počúvam, tak v tomto článku sa to dozviete. Pripomínam, tento štýl nesadne každému, ale ja jednoducho odmietam počúvať rádiové hity... Tak poďme na to!

1. Obľúbená pesnička
Tých je trochu viac, ale bude to asi táto.

2. Najlepší duet
Toto som zobrala z Charlieho playlistu One winter a je to fakt super. 

 
3. Pesnička, ktorá v tebe vyvoláva šťastie
Neviem, prečo som vybrala práve túto. Proste sa mi to nejako k tomu hodí.


4. Pesnička, ktorá v tebe vyvoláva smútok
Takých je viacero, ale vybrala som si túto.


5. Pesnička, ktorá ti niekoho/nejaké miesto pripomína

6. Pesnička, ktorej vieš všetky slová
Áno, je to tak. Hanba. Ale jedným časom som bola veľká fangirl, a takéto veci sa nezabúdajú! :D

7. Pesnička od tvojej obľúbenej hudobnej skupiny

8. Pesnička, ktorá ťa vystihuje
Jednu dobu som na nej frčala a stále ju mám rada. A trochu ma aj vystihuje...
 
9. Pesnička, ktorú počúvaš, keď si smutná/ý
Vtedy mi je viac-menej jedno, čo počúvam, hlavne nech počúvam. Ale najčastejšie počúvam toto (mám to prvé v playliste):

10. Pesnička, ku ktorej si sa dostala cez priateľa

11. Pesnička, ktorá v tebe vyvoláva *eargasm

12. Pesnička, pri ktorej máš pocit, že ti puká srdce
Už som ju sem raz dávala, ale neviem čo sa k tejto otázke viac hodí ako táto pesnička...

13. Najlepšia pesnička bez spevu
Mám rada túto zo soundtracku Zlodejky kníh - počkajte si do 0:35, kým sa to rozbehne... Proste mega.

Ako sa vám páčia moje obľúbené pesničky? Čo počúvate vy? Ak chcete, rada si vás pridám na Spotify (Barbora Buckova)!
Continue Reading...

pondelok 24. augusta 2015

10 hrdinov, ktorí sú najbližší môjmu srdcu

1. Harry Potter
Kto iný si zaslúži prvé miesto ako Harry? Od prvej strany kde sa objavil som ho zbožňovala a obdivovala ako snáď žiadneho mužského hrdinu. Bol milý, statočný, obetavý a nadovšetko si cenil svojich priateľov. Proste... Harry.

2. Edmund (Kroniky Narnie)
Prvýkrát sa objavil v knihe Lev, šatník a čarodejnica a nebol práve tá najsympatickejšia postava: zradil svojich súrodencov a celú Narniu tým, že sa pridal k Bielej čarodejnici. No a čo? Všetci robia chyby. Z Eda sa neskôr stal vážny, múdry a odvážny chlapec, ktorý si ma hneď získal. Mám rada chlapčenské postavy, ak nejde o tých štýlových, krásnych a arogantných krásavcov. Tí sú už otrepaní a mám tej ich dokonalosti už dosť.

3. Max Vandenburg (Zlodejka kníh)
Poetický, hlboký židovský muž, ktorý ukradol nebo.

4. Charlie (Charlieho malé tajomstvá)
Bol taký smutný. A život ho nešetril, zaslúžil si niečo lepšie. Som naozaj rada za Patricka a Sam, keby niet tých dvoch, tak by som asi celú knihu preplakala nad Charlieho smutným osudom.

5. Marco (Nočný cirkus)
Čo by ste robili, kebyže žijete v sirotinci, a zrazu k vám príde neznámy záhadný muž, ktorý si spomedzi všetkých detí vyberie práve vás a nasťahuje do jeho obrovského domu plného kníh a začne vás učiť kúzla a triky, aby ste sa mohli vrhnúť do boja na život a na smrť pripravení? A ako by ste sa cítili, keby ste sa zamilovali do vašej súperky, ktorej úlohou je zabiť vás? Nuž, vitajte v Marcovom svete.

6. Jem Carstairs (séria Pekelné stroje - Mechanický anjel, princ, princezná)
Ďalší, ktorý sa ocitol vo friendzone, aj keď si to nezaslúžil. Nakoniec sa z nej predsa len dostal, i keď dosť neskoro, ale na tom nezáleží.


7. Percy Jackson (série Percy Jackson a Bohovia Olympu)
Percy je ten veľmi odvážny, statočný a šľachetný typ. A takých ja rada. POZOR SPOILER ---> kvôli svojej frajerke skočil do hlbín Tartaru, nie je to romantické? <--- SPOILER. Navyše bol vtipný a veľa krát som v sebe neudržala smiech, takže som vyzerala ako blázon, čo sa smeje nad knihou.


8. Toby (Řekni vlkům, že jsem doma)
Skvelý, inšpiratívny hrdina, ktorý mal osud, ktorý si nezaslúžil. Raz povedal vetu: "To je to tajomstvo. Keď sa uistíš, že si presne tá osoba v ktorú si dúfali že budeš, keď sa uistíš, že poznáš len tých najlepších ľudí, potom ti je jedno, či zajtra zomrieš."


9. Auggie (Wonder)
Ďalší zo statočných. Ale tentoraz je to iný druh statočnosti: je to statočnosť desaťročného chlapca so znetvorenou tvárou.

10. Gilbert Blythe (Anna zo Zeleného domu)
Niečo ako Ginny v mužskom vydaní - Ginny nesie titul The girl who waited. Gilbert bol taký istý, trpezlivý a rád počkal, kým Anne dôjde, že je doňho zamilovaná. Okrem toho bol strašne, strašne super.

Akí sú Vaši obľúbení hrdinovia?
Continue Reading...

štvrtok 6. augusta 2015

Wonder | R.J. Palacio

Originálny názov: Wonder
Autor: R.J. Palacio

Počet strán: 264
Jazyk, v ktorom som čítala: anglický
Hodnotenie: ★★



ANOTÁCIA

Keď August (Auggie) Pullman prišiel na svet, lekári predpovedali, že sa nedožije rána. V detstve podstúpil toľko operácií, čo iní nezakúsia za celý život. Pre vrodenú poruchu, ktorej názov väčšina ľudí nevie ani vysloviť, má zdeformovanú tvár, potravu jedáva cez slamku alebo nadrobno pokrájanú, a nie je na to pekný pohľad. Málokto uhádne, kedy sa usmieva a kedy mračí. A predsa je to úplne normálny chalan, ktorý miluje Hviezdne vojny a chce žiť vlastný život.

Prvých desať rokov života nemal Auggie ľahkých, no až teraz stojí pred najťažšou skúškou zo všetkých – konečne ide do školy medzi „normálne“ deti. Musí sa pripraviť na zdesené pohľady spolužiakov aj posmech neprajníkov. Niekedy bude ťažké rozoznať, kto je skutočný priateľ. Nájde v sebe dosť síl, aby v škole vydržal, alebo sa vzdá a radšej zostane doma?


RECENZIA

Túto knihu som už na Vianoce dostala od sestry a hanbím sa, že som ju doteraz nečítala. Teda, pokúšala som sa, ale začiatok ma nebavil, prišiel mi detský a o ničom... Tak som sa k Wonder dostala až teraz a som rada, že som sa donútila pokračovať v čítaní, inak by som prišla o ďalší úžasný čitateľský zážitok. Príbeh je vyrozprávaný z perspektívy šiestich postáv: úvod do knihy zvládol samotný August (Auggie), chlapec, ktorý odmalička musel čeliť ľuďom a deckám, ktoré od neho s krikom utekali kvôli jeho tvári. Deformovaný. Príšera. Zombie. E.T. Toto všetko boli prezývky, ktorými ho častovali. Auggieho rodičia sa ho preto snažili chrániť tým, že ho učili doma a svoje prvé stretnutie so školou zažil až v desiatich, neviem ako je middle school po slovensky - druhý stupeň? Jednoducho, nebola tam jeho mama, otec ani sestra aby ho mohli chrániť pred všetkými tými pohľadmi. Musím povedať, že Auggie si získal môj rešpekt; ako desaťročný chlapec zvládol celý tento nátlak. Mimo svojej tváre to bol inak úplne obyčajný chlapec: mal závislosť v Star Wars, Halloweene, jednu dobu nosil kozmonautskú helmu a miloval komiksy.
V príbehu pokračovala Auggieho staršia sestra (Oli)Via, ktorú som si obľúbila zo všetkých najviac. Proste mám slabosť na staršie sestry, vždy si ich musím obľúbiť. Jej časť sa začína slovami: "August is the Sun. Me and Mom and Dad are planets orbiting around the Sun." Po tomto úvode som si myslela, že Viu nebudem mať rada. Ale neskôr som pochopila, že to nemyslí zle. Dokonca ani žiarlivo. Via bola jedna z mála, ktorí Augusta brali ako človeka, nie ako toho chalana so strašidelnou tvárou. Práve začínala strednú, jej dve kamarátky sa jej obrátili chrbtom, doma to mala tiež ťažké. Bola to však rovnako silná povaha ako August, takže sa cez to všetko dokázala preniesť. Jej štýl rozprávania mi skvelo sadol a jej časť sa mi páčila najviac z celej knihy. 
Ďalej rozprávali Summer a Jack, Augustovi spočiatku jediní priatelia. Slovo dokonca dostali aj dvaja ľudia čo sa vyskytovali vo Viinom živote, takže sa nedá povedať, že kniha je len o Auggiem - boli tu mimo Augustových problémov ukázané aj obyčajné problémy. Práve táto "obyčajnosť" druhej strany príbehu robila knihu neobyčajnou.
Takže veľké plus za skvelo vytvorené postavy a príbeh, ktorý ma úprimne prekvapil a miestami zahral na city. Je to opäť jedna z kníh, ktorá má obyčajný dej a práve postavy ho rozjasňujú tak, že máte po dočítaní chuť otvoriť ho na prvej strane a začať odznova. Niekedy tak určite aj urobím.
Veľmi sa mi taktiež páčili citáty, nie len od Palaciovej ale aj od iných - našli sa tam od Hamleta po Britney Spears. Ja zbožňujem tieto citáty, stále hľadám nejaké nové a vypisujem si ich. Toľko k mojej mánii s citátmi.
Ale aby sme sa dostali ku koncu recenzie, mala by som napísať hodnotenie. Dávam 5 hviezdičiek z 5 a všetci, ktorí odcudzujete ľudí podľa tváre, by ste mali siahnuť po tejto knihe. Zbaví vás predsudkov, aj keď žiadne nemáte. Práve hlavné motto hovorí: Nesúď chlapca podľa tváre. 

UKÁŽKY
Keby som našiel čarovnú lampu a mohol si niečo zaželať, chcel by som mať obyčajnú tvár, ktorú by si nikto nevšímal. Želal by som si, aby som mohol ísť po ulici bez toho, aby ľudia odvracali pohľad. Myslím si o tom toto: normálny nie som hlavne preto, že ostatní ma tak nevidia.
Ale na to, ako vyzerám, som si už predsa len trochu zvykol. Naučil som sa predstierať, že nevidím, ako sa ľudia tvária. Všetci sme sa v tom už dosť slušne vytrénovali: ja, mamka, tatko aj Via. Vlastne to nie je celkom pravda, Vii to ktovieako nejde. Občas sa parádne rozčertí, keď sú ľudia ku mne hrubí. Napríklad raz na ihrisku vydávali staršie decká nejaké zvuky. Ani neviem, čo boli zač, pretože som ich nepočul, ale Via áno – a hneď sa na ne rozkričala, je už raz taká. Ja som však iný.
Pre Viu nie som normálny. Hovorí síce, že som, no keby to bola pravda, nemala by tak často nutkanie brániť ma. Ani pre mamku a tatka nie som obyčajný. Podľa nich som výnimočný. Myslím si, že som jediný človek na svete, ktorý si myslí, že nie som. Že som vlastne úplne obyčajný.
 


 ★★



Čítali ste Wonder (Obyčajná tvár)? Robíte si názor o ľuďoch skôr podľa ich výzoru alebo správania?

Continue Reading...

utorok 4. augusta 2015

Galaxy TAG

Nie je to zrovna dlhá doba čo som robila TAG, ale tento je extrémne zaujímavý. Našla som ho dávno na nejakom blogu a ihneď si zaumienila, že sa o to aspoň pokúsim.

Ak by si mohla nakresliť svoje myšlienky na papier, aký by bol výsledok?
Nerobila by som to - myšlienky majú ostať v hlave. Ale asi by to bolo klbko farebných nekonečných čiar, v čom sa ani sama niekedy nevyznám. Niektorý čiary majú začiatok a koniec, iné nadväzujú na ďalšie a tie zase na ďalšie. Síce nie som veľkým fanúšikom kníh Johna Greena, ale páči sa mi jedna jeho myšlienka: Moje myšlienky sú hviezdy, ktoré nedokážem pospájať do súhvezdí.

Zavri oči a mysli na päť vecí, ktoré ti vyčaria úsmev na tvári. Ktoré sú to? 
1. Spomienky. Väčšinou na bezstarostné časy, kedy bolo všetko iné, ja som bola iná. I keď nie je to pravidlom, na niektoré veci (viď môj štýl v piatej triede) nechcem nič viac, len zabudnúť.
2. Hviezdna obloha.
3. Pocit slobody,
4. Prsty zaborené vo vylúskanej fazuli.
5. Milované knihy, filmy a veci, čo robím rada. Tie, ktoré mi nemôže nik znechutiť.

Ak by tvoj dom horel a ty by si mala tridsať sekúnd na to, aby si ho opustila, čo by si si vzala so sebou? 
Tridsať sekúnd je dosť málo. Uistila by som sa najprv, či sú všetci z domu vonku a potom by mi už aj tak neostal čas vracať sa tam a niečo brať. Všetko hmotné sa dá nahradiť, ale človek nie.


Keby si bola sama uprostred noci a nemohla by si spať, na čo by si myslela? 
"By si" nie je pre mňa správna formulácia otázky. More like "Na čo myslíš?". Myslím na všetko možné i nemožné, myšlienky a predstavy mi prerastajú cez hlavu, rozbiehajú sa tisíckami rôznych chodníkov, nadväzujú na seba, rozdeľujú sa. Preto ťažko s určitosťou vysvetliť, nad čím rozmýšľam. Dá, ale pre dobro nás všetkých to sem nenapíšem. Väčšinou sa sebatrýznim spomienkami, ktoré sú buď príliš dobré alebo zlé. Ale občas myslím aj pozitívne, prisahám.


Čo je podľa teba láska? 
Pri tejto otázke som si dlhšie nevedela rady. Dokonca som premýšľala nad tým, že ju z TAGu vymažem a budem sa tváriť, že ooops, didn´t see you there! Ale rozhodla som sa tak nekonať. Láska je podľa mňa cit, najnebezpečnejší zo všetkých citov. Láska je ako jed: keď sa otráviš, hľadáš ihneď protijed. Ale problém nastáva tu, že jedy nikto presne nepozná, preto s istotou nemôžeme vedieť, ktorý protijed presne bude fungovať. Preto experimentujeme. A pričasto sa stáva, že narazíme na nesprávnu protilátku, ktorá síce na pár chvíľ utíši bolesť, ale napokon vyprchá z tela a zistíte, že ste vybrali nesprávnu. A láska je ten najpomalší, najvzácnejší a nejneobvyklejší jed zo všetkých jedov.
Prosím, neberte to doslovne. Láska nie je jed, ale láska je ako jed.

Je možné milovať niekoho, keď nenávidíš seba?  
Myslím si, že áno. Čo tak Kráska a Zviera? Myslíte, že Zviera skôr seba samého milovalo či nenávidelo? Ja si myslím to druhé.



Sústredíš sa najviac na minulosť, prítomnosť alebo budúcnosť? 
Najradšej by som sa sústredila na prítomnosť, ale som typ čo myslí skôr na to čo by mohlo byť ako na to čo je.

Je lepšie mať niečo, čo je pre nás cenné a prísť o to alebo nikdy to nemať?
Myslím si, že radšej nikdy nemať ako niekedy vôbec mať. Ľahšie je rozmýšľať nad tým, aké by to bolo, ako nad tým, aké to naozaj bolo.


Súdiš človeka podľa toho, ako sa oblieka alebo prezentuje? 
Ľahké ako facka. Podľa toho ako sa prezentuje. Aspoň sa snažím. I keď ma to pokúša, keď oproti mne kráča zmaľované dievča v croptope, na ktorý musíte vziať mikroskop, kratučkej sukienke a obdĺžnikovým obočím.

Keď sa obávaš alebo si znepokojená, čo ti pomôže cítiť sa lepšie?
Nič. Musí to prejsť, jediné, čo pre seba môžem urobiť je zamestnať sa - pozeraním filmu/seriálu, čítaním, hudbou. Alebo zbesilým prehadzovaním kníh na poličke.

Čo si myslíš, že sa stane po smrti? 
Verím v reinkarnáciu. Viem si predstaviť, že človek zomrie, dostane sa do nejakého priestoru a vzápätí je zoslaný späť na Zem ako niekto úplne iný s novým poslaním a možnosťou napraviť svoje staré chyby.

Radšej by si žila šťastný život s vecami /udalosťami/ čo ťa pomaly ničia alebo si si zvolila "zdravý život"?
Takto: radšej by som žila šťastný zážitkový život a zomrela v päťdesiatke ako ustálený nudný storočný život.


Myslíš si, že vieš vyčítať veľa z toho, ako sa ľudia prezentujú alebo z ich odpovedí na podobný typ otázok, na aké odpovedáš práve teraz ty?
Podľa mňa áno. Keby niekto na otázky odpovedal podobne ako ja, zistila by som o ňom veci, ktoré viem už o sebe. Myslím, že z otázok tohto typu sa dá vyčítať naozaj veľa.

Nosíš vždy so sebou nejaké špeciálne spomienky?
Ako sa dajú spomienky so sebou nenosiť? Ak niekto viete ako, dajte mi prosím návod.

 Ako by si sa opísala? (Bez použitia mena, fyzickej charakteristiky či zrejmej osobnosti.)
Vybrala som si... Nepredvídateľná? Mám zo seba pocit, že som stále iná a vždy reagujem inak. Veľakrát sa mi zdá že sama seba nepoznám. Príliš zasnená, idealistická umelecká duša, ktorá vidí v ľuďoch niekedy viac dobra, ako v nich je. Tiež zvedavá, mierne naivná a melancholická.

Kedy sa cítiš v harmónii?
Keď som mimo reality.

 Si rada, keď máš všeobecný rozhlad?
Nie. Niekedy je lepšie nevedieť ako vedieť. Ale mám smolu, lebo som príliš zvedavá, aby som bola schopná nevedieť.

 Veríš, že môže existovať šťastie bez nešťastia?
Nie. Každý má za život nešťastie aj šťastie, jedno bez druhého nemôžu existovať. Ako jing a jang. Ako Fred a George. Aj keď som počula o mužovi, ktorý sedemkrát mal šťastie ako nikto: Najskôr prežil vykoľajenie vlaku do rieky. Potom prežil dva pády lietadla, náhodou preletel cez okno a šťastne padol rovno do senníku, ktorý stlmil jeho pád. Prežil dve autonehody a raz sa sám omylom postrelil. Potom vyhral v lotérii viac ako milión dolárov. No chápete to? Tomu sa hovorí šťastie v nešťastí.

Máš zmysel života /dôvod existencie/ ?
Nie, ešte nemám. Hľadám ho.


Čo pokladáš za najväčšiu krásu človeka?
Zraniteľnosť.

Čo je tvojou najväčšou krásou /vzácnosťou/?
Pozri záver pätnástej otázky: ako som napísala, sama niekedy neviem čo som zač. Síce si myslím, že každý človek je svojím spôsobom krásny (Ďakujem, Wonder!), a najťažšie zo všetkého je uvidieť svoju krásu.

Ako by ste odpovedali Vy? Zaujal Vás TAG?
Continue Reading...

sobota 1. augusta 2015

Mesačná Chvastačka | Júl

Opäť máme za sebou jeden mesiac a s tým prichádza aj mesačná chvastačka, ktorú vytvorila Judit. Za predchádzajúci mesiac júl som nazbierala spolu sedem kníh:

Uhm. Zasa som sa hrala so Scrabble.
Kúpené: 2
Vymenené: 2
Darované: 2
Recenzné výtlačky: 1

Kúpené
Emily Bronteová - Búrlivé výšiny
A.C. Doyle - Sherlock Holmes: The Complete Novels and Stories Pt. I.

Sherlocka som našla v Panta Rhei a bála som sa pozrieť na cenu, pretože ako to s takýmito knižkami býva, väčšinou stoja okolo 10 eur. Lenže táto ma prekvapila, lebo stála iba 4,50. Taká cena sa neodmieta, nie? 

Vymenené
Laini Taylorová - Dcéra dymu a kostí
Ransom Riggs - Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej

 Tieto dve knihy som predvčerom vymenila s Anet za Džínsový denník Lukášovými očami a za Pascu. :)

Darované
R.J. Palacio - Wonder
Michelle Hodkin - Čo sa stalo Mare Dyerovej?

Čo sa stalo Mare Dyerovej síce nie je tak úplne darovaná, je požičaná. Ale keď som zistila že som ich odfotila spolu, nechcelo sa mi robiť ďalšiu kategóriu.

Koľko kníh do poličky pribudlo Vám? Máte/čítali ste nejakú z mojich noviniek?
Continue Reading...

Followers

Share my post on facebook!

Follow The Author