utorok 22. decembra 2015

O spoločnosti, feminizme, ideáloch aneb čo so mnou robí revolucionárska nálada

Už ma nebaví sa na nič hrať. Nebaví ma meniť sa kvôli spoločnosti a snažiť sa byť podľa predstáv a ideálov ostatných ľudí. Nebaví ma neustále sa iba prispôsobovať tomu, čo zo mňa chcú mať druhí a utláčať do úzadia svoju pravú osobnosť, chcem zrušiť tie masky, ktoré používam iba preto, aby boli konečne so mnou spokojní.
Čo to s nami robí spoločnosť? Poznáme vlastne skutočne niekoho z jeho hĺbky, nie len po mene? Uvedomujem si v poslednej dobe čoraz viac, že sa nenájde človek, ktorý by sa správal vo dvoch spoločnostiach a spoločenských situáciách rovnako. Otázkou ostáva: kedy je "sám sebou"? Kedy je skutočne tým, kým sa narodil, a nie tou bytosťou, ktorú z neho urobila spoločnosť?
Narážam tak trochu aj na článok, ktorý napísala nedávno Frankkie - písala aj o ženách, ktoré majú podľa spoločnosti špecifické vlastnosti a povinnosti (vraj by mali byť jemnejšie, krehkejšie, citlivejšie, milšie, schopné prejaviť city, očakáva sa od nich držať sa v úzadí, v manželstve byť tou súčasťou manželského sľubu, ktorá na seba vezme hlavnú typickú zodpovednosť - varí, upratuje, stará sa o deti... mohla by som pokračovať donekonečna). Prečo sú takto videné? Lebo to tak zariadila spoločnosť, ktorá je hlboko pohoršená každým vystúpením z radu poslušných žien. Ťahá sa to prakticky od praveku.
Muži to isté. Je daná presná predstava muža, majú byť silní, neohrození, menej citliví, odvážni a neviem čo ešte. Je takmer neakceptovateľné vidieť nejakého zástupcu mužského pohlavia, ako bojuje sám so sebou a svojimi depresiami či plačom, pretože... Muži majú byť predsa silní a emocionálne nezlomiteľní, nie?

Myšlienka feminizmu, ktorou som teraz začala, býva v spoločnosti často tabu. Alebo prípadne sa ozývajú experti výrokmi typu: ,,Za čo vy akože bojujete? Prečo by mali byť podľa vašej myšlienky ženy viac ako muži? Fuj, feministky, odpad spoločnosti!" Toto si množstvo ľudí myslí. Že myšlienka feminizmu spočíva v nadraďovaní žien nad mužov z princípu, že ženy sú v tomto svete plného sexizmu a nerovnoprávnosti vždy tie utláčané. Načo by márnili svoj čas a niečo si o feminizme najprv zistili, prv než z úst vypustia takýto výrok? Google im vždy bez hanby odpovie a hneď vám na oči vyhodí slovo EQUALITY. V preklade pre tých, ktorých anglické vedomosti nesiahajú po vyššiu úroveň, ROVNOSŤ. Lebo to je to, o čom to je. Aj muži môžu byť utláčaní, nie len ženy. Feminizmus nie je o ženách. Nie je o znevažovaní mužov a vyzdvihovania ženskosti. Je to o ženách aj o mužoch, cieľom myšlienky je dosiahnuť, aby sa chlapci nemuseli hanbiť, keď sa hrajú s bábikami, aby sa dievčatá nemuseli hanbiť, keď si chcú stavať Transformerov z lega. Myšlienka feminizmu je nepriamo akýsi pokus o ideálnu spoločnosť, kde každý môže robiť čo chce bez ohľadu na pohlavie. Bohužiaľ, v dnešnej dobe je to skôr utópia ako realita. To však ľuďom nebráni ďalej veriť a bojovať o spoločnosť, ktorá je nám všetkým, ale pomaly nás ničí. Čo iné má moc masovo meniť názory, osobnosti a správanie miliónov ľudí, aké nepísané pravidlá všetkých nútia robiť to, čo robia? A málokto má odvahu zastať, zvrtnúť sa na päte a kráčať proti davu. Zakaždým sa vám ujde pár rán a modrín od davu za to, že idete v protismere. Stojí to za to? Nenechať dav a spoločnosť, nech si s vami robí čo chce, zadupe vaše pravé "ja" a urobí vás iba predurčenou kópiou podľa dávno určenej šablóny, pretože tak je to vraj správne. Človek má v živote iba jednu najdôležitejšiu voľbu: správne alebo dobré?
Continue Reading...

sobota 12. decembra 2015

Veci, o ktorých sa oplatí písať | Strach

Prvý článok s názvom "Veci, o ktorých sa oplatí písať" bol na mojom blogu publikovaný v septembri a nájdete ho TU. Písala som o veciach, ktoré sa môžu stať v priebehu sekundy. Teraz, keď mám konečne voľno (aj keď sa cítim pod psa a pri ruke mám asi tucet papierových vreckoviek, kýcham jedna radosť), som si povedala, že by som čosi do série týchto článkov mohla napísať. Otvorila som si dvere na novej sociálnej sieti, konkrétne Asku, a bolo to fajn rozhodnutie, lebo mám konečne nejaké nápady, o čom písať. Keby ste mali hociaký nápad, návrh, otázku, môžete mi aj pod anonymom napísať SEM. :) A poďme konečne na ten strach. Otázka z Asku znela: "Co je to strach? Čeho se nejvíc bojíte? Máte nějaké až fobie? Jak se na vás strach projevuje fyzicky?"
Čo je to vlastne strach? Google ho definuje ako "an unpleasant emotion caused by the threat of danger, pain, or harm". Google má, ako inak, pravdu. I keď to vyjadril veľmi stručne; vynechal milión situácii, kedy sa strach pokúša ovládnuť ľudskú psychiku. Čo tak očakávanie z nepoznaného, človek, u ktorého to nechcete pokaziť, prekvapenia, fóbie, zmeny, všetko nové, nepoznané? Ľudia sa boja stále, i keď si to nemusia uvedomovať. Stalo sa vám niekedy, že ste boli v miestnosti, a vzduch priam až elektrizoval strachom? V nemocnicičných chodbách to tak niekedy býva; strach je uväznený medzi stenami a hneď, ako vojdete, sa vás zmocní.  Máte pocit, že vám je vlastná koža tesná a myseľ máte zahalenú nejakou hmlou, ktorej sa inak hovorí aj panika.
Aj keď teraz trochu miešam pocity úzkosti a strachu. Strach sa dá však brať ako jeden veľký pojem, ktorý zahŕňa aj úzkosť, vzrušenie, očakávanie a pod. Nemusí to vždy byť negatívne. Koľkokrát ste povedali "Bojím sa" aj v situácii, z ktorej nevyžaroval ten strach, myslený ako vyslovene negatívna emócia? Ja už mnohokrát.
Strach vo mne vyvoláva pocity bezmocnosti a nutkanie utiecť. Vziať nohy na plecia a bežať tak rýchlo a tak ďaleko, pokiaľ mi bude stačiť dych. Tento článok neviem napísať objektívne, pretože si myslím, že strach každý pociťuje inak. Niekomu sa chveje hlas, niekoho mrazí na chrbte, trasie sa, potia sa mu studené ruky, niekto to nedáva najavo. Fyzické prejavy strachu podľa mňa v dnešnej dobe nie sú až tak bežné; väčšina vie strach dobre skrývať a snaží sa nedávať to najavo. Až kým to celé nepraskne. Keby sa mi chcelo, nakreslila by som tzv. snovú anatómiu človeka v strachu. Zvonku uvoľnený postoj, možno mierne nervózny úsmev. No zvnútra by mal pichliače zapichané v hrudi, mole v žalúdku, mráz na chrbtici, silná päsť by mu stískala srdce, a tak ďalej.
Strach a ja? Teraz konečne môžem skopírovať už napísanú askovú odpoveď. Čoho sa bojím najviac? Hm, ťažko povedať. Mám mnoho prízrakov, ktoré na mňa útočia zo všetkých strán, no naučila som sa ignorovať ich a vidieť len to, čo chcem vidieť. "Riddikulus" by mi pred muklami nepomohol, či? Tak sa bránim, ako viem. Väčšinou ma dostanú, až keď som bezbranná - v noci, keď som jediná živá bytosť s otvorenými očami a prítomnou mysľou. Vždy sa im nejako podarí prešmyknúť sa mojou obranou, zbúrať múry a preniknúť priamo do centra môjho myslenia. Vtedy (našťastie) nikto nevidí moju reakciu na obrazy, ktoré sa mi premietajú v hlave ako súkromné kino. Väčšinou ide o obrazy mojich známych a blízkych, v nie zrovna tých situáciách, v ktorých by som ich chcela vidieť. Smrť, opustenie, následne moja samota sú častými výjavmi. Skorej však to odmietnutie a opustenie. To je tak či tak prijateľnejšie ako niekoho vidieť ležať v mláke krvi, uznávam.
Aha, a ešte sa bojím výťahov. Konkrétne tých starých, čo jazdia v nezrekonštruovaných panelákoch. Bojím sa staroby. Nechcem mať boľavé kĺby, ktoré ma sotva udržia na nohách, pomalú chôdzu, či tvár ako pokrčený papier, nechcem mať za sebou viac života ako pred sebou. Bojím sa usadenia a rutinného života. Každý deň to isté dokola... Bojím sa, že sa nestanem tým, kým chcem, že mi život pretečie pomedzi prsty a ja nič nestihnem a budem iba ďalším pešiakom v dave.

Ako pociťujete strach vy? Ako sa mu bránite? Aké sú vaše najväčšie fóbie?

Kam ďalej?

 
Continue Reading...

Followers

Share my post on facebook!

Follow The Author