sobota 28. novembra 2015

Smrť panien | Jeffrey Eugenides

Originálny názov: The Virgin Suicides
Autor: Jeffrey Eugenides
Vydavateľstvo: Slovart
Filmové spracovanie: režírovala Sofia Coppola, rok 1999 - bez dabingu online si môžete pozrieť TU.
Za recenzný výtlačok veľmi pekne ďakujem e-shopu PreŠkoly. Knihu si môžete kúpiť TU.


ANOTÁCIA
Debutový román nositeľa Pulitzerovej ceny Jeffreyho Eugenidesa, na motívy ktorého vznikol v roku 1999 rovnomenný kultový film, rozvíja príbeh rodiny Lisbonovcov z pokojného predmestia Detroitu.
Jeho kronikármi sú muži v strednom veku, čo sa prostredníctvom spomienok snažia odhaliť tajomstvo melanchólie tejto rodiny. Všetko sa začalo jedného leta, keď Lisbonove dcéry, krásne a excentrické, jedna za druhou spáchali samovraždu. Muži, v tom čase ešte len chlapci, fascinovaní dospievajúcimi dievčatami, pozorovali ich osudy z diaľky a s odstupom času skladajú mozaiku fatálneho úpadku Lisbonovcov.
Eugenidesovo dielo Smrť panien súčasná americká literárna kritika radí medzi modernú klasiku, jeho lyrický a nadčasový príbeh transformuje a demytologizuje život americkej strednej triedy.


RECENZIA
Táto kniha ma zaujala už dávno; po prvý krát, keď kniha Smrť panien bola označená za "klasický americký debut". Dokonca bol podľa knižnej predlohy natočený aj film. Pozrela som si ho a bol ukážkovým príkladom toho, ako by sa mali robiť filmy natočené podľa knihy. Pretože bol úplne podľa knihy, vrátane replík a všetkého. 
Príbeh je vyrozprávaný skupinou mužov. Či chlapcov? Viem iba, že nikdy neboli uvedené presne mená tých, ktorí boli súčasťou skupinového rozprávača a ani počet týchto chlapcov, ktorých spájalo iba jedno: láska a nesmrteľný obdiv k piatim lisbonovským dievčatám. Therese, Mary, Bonnie, Lux a Cecilii Lisbonovým. Chlapci sa snažili poskladať dokopy skladačku o dievčatách, ku ktorým ich láska nevyhasla ani po toľkých rokoch. Lisbonovské sestry boli krásne, nezávislé, neprístupné a istým spôsobom nesmrteľné. Prečo potom, jedna po druhej, začali vedome prenikať do ríše mŕtvych? Otázka ich samovrážd je hlavnou témou tejto knihy. A nielen smrť piatoch dievčat zo zdanlivo pokojného amerického predmestia; dopodrobna rozoberá povahu tínedžerov a všetky možné dôvody, prečo chcú zmiznúť zo sveta.
Naozaj by som si mala prestať robiť očakávania predtým, než si prečítam nejakú knihu. Potom v každej recenzii píšem iba o tom, že ma kniha prekvapila, sklamala či prekonala moje očakávania. Pri Smrti panien som nevedela, čo mám vlastne očakávať. Ten názov, anotácia a všetko. Neviem vám povedať, či ma kniha sklamala. Či prekonala moje očakávania. Zasiahla úplne iné pole, ako som očakávala. Zarazila ma svojimi opismi, postavami aj úprimnosťou. Nie každá postava musí mať stopercentne odhalenú osobnosť, nemusí byť totálne unikátna a takmer až nadprirodzená. Lisbonovské sestry neboli až také neobyčajné, ako ich chlapci videli. Tí ich brali ako nestarnúce bohyne krásy, nesmrteľnosti a ako niečo, od čoho nemožno odtrhnúť zrak, pretože nikdy neprestane prekvapovať. Robili zvláštne veci, každá z nich. Odlišovali sa. Autor sa najviac venoval Lux a Cecilii, pretože práve tie dve boli rozhodujúce. Všetko začali a aj ukončili.
Čo mi na knihe vadilo, boli miestami príliš zbytočné opisy, ktoré boli niekedy šokujúce a pri ich čítaní som bola mierne zhrozená a zbytočne veľa nepotrebných mien. Obsiahle odbočky od deja boli miestami až príliš obsiahle, takže som sa na pár strán strácala. A najviac mi chýbal pohľad do hláv dievčat, pretože by som naozaj rada vedela, čo si myslia, čo skrývajú a čo bolo príčinou toho, že si dobrovoľne siahli na život. 
Inak sa mi kniha páčila. Bola taká... psychologická, zvláštna, netradične napísaná. Autor má naozaj skvelý štýl písania a po pár stranách som si naň zvykla a zapáčil sa mi. Navyše je tam veľmi veľa pekných myšlienok. Smrť panien nie je kniha, ktorá sadne každému, ale stojí za to vyskúšať. :)
 

P.S. Ak vás kniha Smrť panien zaujala a vy máte záujem prečítať si ju, ponúkam ju na predaj. Naozaj nemám miesto na knihy navyše a nejakých sa musím zbaviť. Cena je 5. Alebo, som ochotná ju vymeniť za niečo z TOHTO. V prípade záujmu napíšte komentár s mailom alebo rovno napíšte mail na officialzonia@gmail.com.

 Zaujala vás Smrť panien? Čítali ste túto knihu? Čo podľa vás môže byť príčinou častých samovrážd tínedžerov?
Continue Reading...

piatok 20. novembra 2015

O ničom a o všetkom

Už dlho som nenapísala nejaký článok, kde by som skutočne o niečom písala. Stále iba recenzie, fotky, citáty, krátke články o ničom... Tak som sa to rozhodla napraviť. Dúfam, že tento pokus neskončí v drafte ako veľká väčšina takýchto výstrelov, kedy ani neviem, o čom písať.
Môžem začať tým, čo mám nové.
Čo mám nové? Nič. Stále iba dokola to isté, nerobím takmer nič, čo by ma bavilo. K čítaniu a písaniu sa už takmer nedostanem. A ak áno, tak... z povinnosti. Kedysi som obe veci milovala; verím, že ešte stále milujem, no moje city sú hlboko pochované pod tým návalom, čo pochádza zo školy. Nikdy mi to tam tak nevadilo ako v poslednej dobe. Stále sa musím učiť, denne mávame aj dve-tri písomky, učenia až po uši, denne sa niekedy učím aj štyri či päť hodín, keď máme niečo ťažké, z čoho si nemôžem dovoliť vyletieť, tak aj viac. A väčšinou je to aj tak zbytočné. Zabíja mi to však víkendy, voľný čas, chuť do života. Načo si mám do hlavy vtĺkať naspamäť veci, ktoré v živote nikdy nevyužijem, načo mám za tými niektorými zbytočnosťami presedieť hodiny, pričom by som mohla robiť aj niečo sebe prospešné? Všetkým, aj žiakom aj učiteľom, už ide iba o známky. Študenti sa bezhlavo drvia každý nezmysel, ktorý zabudnú v sekunde čo odložia pero po dopísaní písomky, učitelia bezcitne dávajú stále viac a viac písomiek, len aby mali dosť známok na polroka. Komu tu dochádza, že máme x predmetov, nielen ten jeden, čo nás učí daný učiteľ, z čoho vyplýva, že sa musím učiť aj na ďalšie veci? Nikomu. Nikomu toto nedochádza. Celý systém je úplne prevrátený. A to ma na tom najviac štve. Akoby si už nikto neuvedomoval princíp vzdelania. Študenti by sa mali tešiť do školy, že sa dozvedia niečo zaujímavé a nové, niečo využiteľné, dostane sa im trpezlivého prístupu a tolerancie. No, to ťažko.
Pre tých, čo nevedia: som na osemročnom gymnáziu, konkrétne už piaty rok. A takto som dopadla. Nič momentálne nechcem viac ako odtiaľ vypadnúť. Jupí, už """iba""" štyri roky!
Máte radi zmeny? Ja áno. Som posadnutá zmenami. Chcem teraz zmenu viac ako čokoľvek iné. Nielen v škole. Zišla by sa kompletná zmena, od základu... Mám pocit, že sa miestami unudím k smrti. Miestami mi ide prasknúť hlava, lebo si uvedomím, koľko toho všetkého je, a je mi tesná vlastná koža. Idem z nej vyletieť. Chcem kričať z plného hrdla, pretože som tu uviazla ako v klietke. Musím preraziť mreže, nájsť hocijakú cestu von, lebo sa asi zbláznim.
Chcem opäť písať. Básničky, príbehy, hocičo; sedieť za klávesnicou a ťukať do nej, až kým ma nebolí chrbát, nebrní v prstoch a nepália oči. Keď som písavala, mala som pocit, že mi rozkvitá myseľ. Teraz sa to niekam stratilo, a ja sa chystám vydať na dobrodružnú výpravu po stopách starých kvetov, ktoré v mojej hlave už dávno zvädli. Bože, som riadne šibnutá.
Navyše ma opustili moje dve verné družné kamarátky: inšpirácia a motivácia. Ešte stále naplno prežívam ich stratu, ale niekto múdry kedysi povedal, že netreba plakať nad rozliatym mliekom. Takže, čo by som pre to mohla urobiť? No, vyvesiť po meste plagáty "Hľadajú sa dve stratené, Motivácia a  Inšpirácia, v prípade nálezu zavolajte na číslo..." asi nie, tak som sa rozhodla, že sa niekoho opýtam. Konkrétne vás. Aké články by ste radi videli na blogu? Viac/menej recenzií, nejaké hudobné tipy, niečo špeciálne, originálne, mám sa k niečomu vyjadriť a napísať názor? Prosím, povedzte. Čím originálnejšie, tým lepšie. Možno sa potom vrátia.
Pretože ani s blogom to nevyzerá moc ružovo. Totiž, na spätnej väzbe mi nikdy nejako extra nezáležalo, robím to hlavne pre seba (?), ale čitatelia sú motivácia navyše. Vždy poteší, keď vám niekto okomentuje článok, s ktorým ste si dali prácu. A nie je zrovna príjemné vidieť v rade príspevky, každý označený nápisom "Žiadne komentáre" s drobným demotivujúcim číselkom zhliadnutí, väčšinou tak pod pätnásť. Do čoho sa zarátavajú aj moje. A verte mi, tú motiváciu naozaj momentálne potrebujem. Ako som už spomínala vyššie, tú svoju som niekde zapatrošila.
Neverím, že píšem článok a chystám sa ho publikovať. Padla som na hlavu. To tá škola; má na mňa rovnaký efekt ako mesačný pobyt v blázinci a rana stoličkou do hlavy k tomu. Stáva sa zo mňa celkom schopný flegmatik.
Tiež neznášate otázku "Ako sa máš?"? Ja teda áno. Odpovedám na ňu ešte menej rada, ako keď musím babke dvestotisíckrát zopakovať, že nie som hladná. Lebo málokedy môžem s dobrým pocitom, že neklamem, niekomu povedať, že sa mám skvelo. V mojom živote síce nič materiálne a dokonca aj máločo nemateriálne chýba, no je to... divné. Akoby som to nedokázala vidieť a oceniť. Necítim sa na to, aby som hovorila, že sa mám dobre. Je to v hlave, ktorá sa mi ide rozletieť do všetkých svetových strán. Nemám sa dobre, to teraz hovorím ako fakt a nechcem pôsobiť negatívne ani ako jedenásťročné dievčatá v podporných facebookových skupinách, ktoré zdieľajú depresívne fotky a za každé tretie záhadné zlovo dávajú tri bodky, aby celému svetu ukázali, aké sú nešťastné z nešťastného zamilovania. Nehovorím, že ja som nešťastná. Nie som. No vyplýva z poznania, že nie som nešťastná, že som šťastná? Prosím, nepýtajte sa ma, ako sa mám. Táto otázka je síce zdvorilostnou frázou a tvorí základ mnohých, či už internetových, alebo normálnych rozhovorov, no ja vám na ňu neviem odpovedať. Radšej sa ma spýtajte niečo ako aká je moja obľúbená značka žehličiek. Na to vám odpoviem oveľa radšej ako na otázku ako sa mám.

Ok, posuňme sa z týchto záležitostí k niečomu veselšiemu. Dám vám sem krátky zoznam vecí, ktoré sú dobré.
1. Neverím, že niekto z vás o tom ešte nevie, lebo sme to spolu s Anet a Frankkie spomínali už asi tisíckrát; v sobotu sme robili photoshoot na tému Alice z krajiny zázrakov. Cítim sa zle, že som nečítala knihu, no mám to v pláne čoskoro napraviť. Ja som stála za fotoaparátom (Snažili sa ma vytiahnuť aj pred fotoaparát v podobe Srdcovej kráľovnej, no odmietla som. Nerada za fotím.) a Anet s Frankkie alias Alica a Klobúčnik pred fotoaparátom. Fotky som dávala na svoj fotografický blog, pretože na tomto mi blbnú fotky, hneď je všetko pretiahnuté či rozmazané (Neviete niekto náhodou, ako by som to mohla napraviť?), takže všetko nájdete TU. A ešte, ak máte záujem prečítať si zákulisné informácie, pošlem vás priamo na blogové články Anet a Frankkie. Myslím, že nemá zmysel o tom veľa písať, všetko totiž už bolo povedané. Iba toľko, že toto nebolo posledný krát, tak sa tešte aj na ďalšie.
2. Žijem. Nezrazil ma nákladiak, nevypadla som z okna, nepadol mi na hlavu kýbel so stuhnutou maltou. 
3. Som zdravá. Asi. Hádam.
4. Prišli mi z ebayu úžasné náhrdelníky a obal na telefón.
5. Mám kamarátov. To je fajn. Viac než fajn. 

Teraz taký súhrn piatich vecí, ktoré neviem.
1. Neviem, aký je môj cieľ či zmysel.
2. Neviem, čo ma baví. Baví ma vôbec čítať? Blogovať? Kresliť? Písať? Ani srnky netušia.
3. Neviem, čo chcem.
4. Neviem sa rozhodnúť, či mi chutia krovky alebo nie.
5. Neviem sa rozhodnúť v príliš mnoho veciach, a mnohé z toho sú už otázky, ktoré v mojej hlave trčia nezodpovedané mesiace. Či roky?

A naposledy, zoznam troch otázok, ktoré vám ako čitateľom (ak si to vôbec niekto číta, že) kladiem, pretože sú rozptýlené kade tade v texte, a ani Pánboh si nepamätá, čo som sa pýtala.
1. Máte radi zmeny?
2.  Aké články by ste radi videli na blogu? Viac/menej recenzií, nejaké hudobné tipy, niečo špeciálne, originálne, mám sa k niečomu vyjadriť a napísať názor? Prosím, povedzte. Čím originálnejšie, tým lepšie.
3. Je nejaká otázka, na ktorú neznášate odpovedať?


Tak, to je asi všetko. Na viac sa nezmôžem, a patrí úprimná poklona človeku, čo toto dočíta do konca. Musela som sa vypísať, je to môj spôsob, ako zo seba všetko dostanem. Nedostala som zo seba všetko, ale... Pokračovanie nabudúce. Ešte raz vďaka za prečítanie tohto dlhého, bezpointového článku o ničom.

Kam ďalej?
Continue Reading...

streda 18. novembra 2015

7 quotes II.

,,A single dream is more powerful than a thousand of realities."
-J.R.R. Tolkien

,,Moon. Lighthouses. Stars. Candles. Poems. I love them all, because they are lights in the dark."
-Liam Wilkinson

,,Some people reflect light, some deflect it, you by some miracle, seem to collect it."
-Mark. Z. Damilevski

,,Beautiful people are not just born, they are made of stardust and pain."
-Anonymous

,,Things change. And friends leave. And life doesn't stop for anybody." 
-The perks of being a wallflower, Stephen Chbosky

,,You are beautiful because you let yourself feel, and that is a brave thing indeed." 
-Shinji Moon

,,I am my problem, but also my solution."
 



Continue Reading...

nedeľa 8. novembra 2015

Staňte sa profesionálnym Tieňolovcom! | Kódex Tieňolovcov

Originálny názov: The Shadowhunter's Codex
Autorka: Cassandra Clare
Jazyk: slovenský
Vydavateľstvo: Slovart
Ďakujem veľmi pekne za recenzný výtlačok a trpezlivosť pri rýchlosti môjho čítania, ktorá kvôli hlavne školským povinnostiam výrazne klesá. Knihu si zakúpte TU, a môžete začať profesionálne fungovať v Tieňosvete!

ANOTÁCIA
Kódex Tieňolovcov je najstaršia a najznámejšia príručka pre každého nefila. Od prvého vydania v 13. storočí je Kódex najlepším priateľom každého mladého Tieňolovca. Či už potrebuje poradiť s démonským jazykom, alebo si pripomenúť, ako sa správne drží stélé, s Kódexom po ruke sa nemusí ničoho báť. V najnovšom 27. vydaní Kódex opisuje všetky oblasti života nefilov: dejiny aj zákony nášho sveta; návod ako identifikovať jeho mnohých neľudských obyvateľov; ktorým koncom stélé sa kreslí; čo je pyxis; prečo nefili nepoužívajú strelné zbrane; kde majú bosoráci ukryté svoje značky a ako ich objaviť; odkiaľ sa berie všetka svätená voda. Kódex sumarizuje mnohé učebnice geografie, histórie, mágie a zoológie v jednom peknom a prehľadnom zväzku. Všetky starobylé drevoryty a stredoveké kresby sme v najnovšom vydaní nahradili modernými ilustráciami, ktoré oslovia a zaujmú aj najhipsterskejších mladých Tieňolovcov. Toto vydanie bude už čoskoro dostupné v knižniciach Inštitútov po celom svete a v takzvaných kníhkupectvách obyčajných.

RECENZIA
Máte radi série od Cassandry Clare, Nástroje smrteľníkov či Pekelné stroje? Ja som sa veľmi potešila, keď na sa na svetlo či tmu sveta dostala informácia, že na Slovensku vyjde Kódex.
Radi sa učíte, či získavate nové informácie? Ak je vašou odpoveďou na moju otázku záporná alebo kladná, potom je Kódex pre vás to pravé. Je to vlastne niečo ako učebnica, má taký formát aj funkciu, no Tieňolovci sú zjavne v robení učebníc oveľa lepší ako obyčajní: Kódex nebol prepchatý odbornými pojmami, všelijakou zmesou zložitých slov, z ktorých sa vám až krížia oči, práve naopak: je to napísané ľahkým, zrozumiteľným štýlom, človek si to hneď lepšie zapamätá. Škoda, že takto nepíšu aj normálne učebnice, hneď by sa lepšie učilo...

Ďalším plusom boli ilustrácie, ktoré sa nachádzali na úvode každej kapitoly či na voľných stranách. Niektoré boli súčasťou pôvodného Kódexu, niektoré vytvorilo práve pero Clary Frayovej, ktorá úžasne dopĺňala knihu svojimi rôznorodými kresbami, náčrtmi a poznámkami, na ktoré jej odpisovali Jace aj Simon, čo bolo ešte lepšie. Na niektorých som sa naozaj pobavila. Všetko toto dokopy tvorilo jeden zväzok s názvom Kódex Tieňolovcov, ktorý bol fakt nádherne spracovaný, obálka, písmo, ilustrácie a všetko.
Vďaka Kódexu som sa dozvedela množstvo nových zaujímavých informácií, ktoré by sa mi zišli už pri čítaní série. Napríklad predtým som dlho nechápala rozdiel medzi Sesiou a Alianciou, druhmi démonov a pod. v Kódexe bolo zahrnuté naozaj všetko: história Tieňolovcov, upíri, vlkolaci, féri a iní Dolnosveťania, bojové techniky, zbrane, stélé, druhy démonov, ako aj pasáže o anjeloch a dokonca ste si spomedzi pestrej palety tieňoloveckých mien mohli vybrať aj nejaké pre seba. Celkom dobré, nie?

Na záver vám sem dám pár fotiek, so sestrou sme skúšali niečo ako cosplay. Moja Halloweenska maska bola Tieňolovkyňa (aké kreatívne, že), tak som si z nej urobila pokusného králika a nafotili sme pár fotiek.
Bohužiaľ, na tomto blogu mi blbne pridávanie fotiek takto priamo, takže ich môžete nájsť na tejto adrese, čo je vlastne odkaz na môj druhý fotografický blog. Dajte vedieť, ako sa vám fotky páčili. :)

Čítali ste Kódex Tieňolovcov? Máte radi série o nefiloch od Cassandry Clare?

Kam ďalej?

Moje hodnotenie: ★★★★★
Continue Reading...

Followers

Share my post on facebook!

Follow The Author